Přidejte se na stranu zodpovědných spotřebitelů, kteří sází na ekologické vychytávky do domácnosti. Ty navíc mohou být vstřícným krokem nejen pro přírodu, ale také pro naši peněženku. A některé z nich dokonce přispějí k úspoře času.

Užitečné doplňky do kuchyně

Senzační eko vychytávkou do kuchyně je opakovaně použitelný textilní obal na potraviny, který nejen, že nahradí jednorázové plastové obaly či fólie, ale dokonce prodlouží životnost potravin. Využít se dá na pečivo, ovoce, zeleninu a podobně. Jestliže se nechcete vzdát svého kapslového kávovaru, zamyslete se nad zakoupením opakovaně plnitelných kapslí, do nichž se využívá mletá káva.

Patříte-li spíše k těm, kteří si rádi dopřejí šálek čaje, zakupte si místo čajových sáčků sypaný čaj a sítko. Spousta odpadů se také pojí s úklidem kuchyně, ať už je řeč o papírových utěrkách, jednorázových uklízecích ubrouscích nebo houbičce na nádobí. Naštěstí i ve všech těchto vyjmenovaných případech jsou k dostání ekologické varianty, jako například dřevěné čisticí kartáče.

Ekologičtí pomocníci do koupelny

Stejně jako se každý den spousta odpadu produkuje v kuchyni, je tomu tak i u koupelen. Začněte tím, že nahradíte jednorázové pomocníky, kam se řadí odličovací tamponky nebo tyčinky do uší. Místo běžných tamponků pro své příští odlíčení zvolte ty opakovaně použitelné, které se dají následně vyprat a použít znovu. V případě tyčinek do uší jsou v obchodech k dostání znovupoužitelné tyčinky. Ekologičtější varianty je možné volit i u zubní pasty s kartáčkem. Ideální kombo představuje tuhá zubní pasta, k jejíž výrobě je zapotřebí menšího množství vody, a kartáček z bambusu.

Vhod pak přijde také tuhý šampon, kondicionér nebo ústní voda. Zapomenout nesmíme ani na dámské menstruační pomůcky, které je možné nahradit mimo jiné kalíškem. Pro hloubkové čištění a s tím spojenou masáž hlavy zakupte ekologický masážní kartáč a eko kartáč se dá zakoupit také v souvislosti s rozčesáváním vlasů. V neposlední řadě z koupelny odstraňte jednorázová holítka, která spolehlivě zastoupí holicí strojky.

Několik zahradních tipů

Pozornost věnujte jak svému interiéru, tak exteriéru, kde velkou službu prokáže zejména kompostér. Do něj můžete třídit bioodpad z kuchyně, kdy je vytvořený kompost skvělým hnojivem pro pěstované rostlinky. Dále zvažte zachytávač dešťové vody, která je naprosto ideální pro zalévání, jelikož na rozdíl od kohoutkové neobsahuje chlor. Taktéž se dá dešťovka zužitkovat během splachování. Samozřejmostí je pak výsadba vlastních bylinek, ovocných stromů nebo zeleniny. Během pěstování se snažte nepoužívat průmyslově vyráběná hnojiva, která častokrát obsahují chemii, která škodí jak našemu zdraví, tak přírodě kolem.

Dodat rostlince potřebné živiny lze jak zmíněným domácím kompostem, tak také přírodními prostředky. Ekologickou cestou se dá bojovat i proti škůdcům, na mšice například účinně zabírá kopřivový výluh. Co se týká bylinek, ty využívejte jak v čerstvé formě, tak si je také nasušte do zásoby. Zejména v zimních měsících, kdy nemáme přístup k čerstvým lístkům, v kuchyni přijdou vhod formou koření. K usušení je vhodný zejména rozmarýn, tymián nebo máta.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.