Kvůli bolestem v zádech nemusíte ihned k lékaři ani na masáže. Pomocí správného cvičení a protahování ji lze i v domácích podmínkách snadno a někdy i rychle potlačit. Navíc se tím zlepší i vaše celková mobilita, kondice a zdraví.

Ať už chronická nebo akutní bolest zad je mezi dospělými běžný problém, který se celosvětově řadí mezi nejčastější zdravotní potíže. Dle celostátního průzkumu v USA nejméně čtvrtina dospělých respondentů uvedla, že v posledních třech měsících trpěla bolestmi zad. A výzkumy naznačují, že až 80 % dospělých bude mít někdy v životě bolesti právě v této oblasti. Pokud jste je tedy ještě nepocítili a nemáte je nyní, je velká pravděpodobnost, že bolest zad vás v budoucnu potká. S přibývajícím věkem určitě.

Nejčastější příčina bolesti zad

Jedna z hlavních příčin bolesti zad je sedavé zaměstnání. Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Applied Ergonomics zjistila souvislost mezi sedavým zaměstnáním a chronickými bolestmi dolní části zad u lidí, kteří pracovali v call centru, tedy klasicky v kanceláři. Fyzioterapeuti tvrdí, že bolest zad navzdory této studii není způsobena jen sedavým zaměstnáním, ale jde o kombinaci sedavého zaměstnání, špatné tělesné mechaniky a nedostatku kondice.

Na vině však dost pravděpodobně může být i jiný problém, jako je časté přetěžování zad třeba vlivem nadměrného cvičení. Mohli jste také například nedávno prodělat úraz, který by záda mechanicky poškodil. Nevylučuje se ani onemocnění, jako je stenóza, osteoartróza nebo osteoporóza. Proto bolest zad raději nepodceňujte a při akutních či trvalých potížích, které znemožňují běžnou činnosti, ji konzultujte s lékařem.

Jak si od bolesti zad snadno a rychle ulevit

Pouze ležet a nehýbat se je snad to nejhorší, co pro svá bolavá záda můžete udělat. Nejdostupnějším, a přitom účinným nástrojem na bolest v zádech, je chůze. Právě pravidelnou chůzi doporučuje mnoho fyzioterapeutů i studií nejen při bolestech, ale také jako prevenci, jak těmto problémům předejít. Pokud ale chcete od bolesti ulevit okamžitě, zkuste brániční dýchání. Při pomalém nádechu nechte břicho rozpínat vzduchem a pomalu vydechujte, aby se břicho vyprázdnilo.

Když posílíte střed těla, ulevíte si od bolesti v zádech jednou pro vždy

Oslabený střed těla, takzvaný “core”, způsobuje to, že práci za něj přebírají záda, konkrétně bedra, která se tak přetěžují a vzniká bolest. Cviky pro posilnění středu těla jsou dostupné všude na internetu, vyzkoušejte jich více a zvolte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat, abyste u cvičení dokázali vydržet dlouhodobě. I jógové sestavy bývají zaměřené na posílení středu těla.

Jedině pravidelným cvičením, i několikrát týdně, docílíte toho, že mozek na tuto část svalstva nezapomene a zátěž bude rovnoměrně rozdělovat mezi záda a střed těla. Záda se už tak nikdy nepřetíží a zapomenete, že vás někdy bolela.

 

Zdroj: Back pain | Causes, exercises, treatments | Versus Arthritis