Když přijde řeč na takzvanou druhou mízu, mluví se většinou o mužích. O tom, jak „ho to chytlo“ a začal se otáčet za mladičkými minisukýnkami. Nebo dokonce neváhal opustit svou stárnoucí manželku a založil ještě jednu rodinu s mladší partnerkou.

Ženy takové chlapíky spíše odsuzují, muži jim ovšem často skrytě i veřejně fandí nebo jim závidí. Muže teď ale nechme odpočívat v pokoji, protože řeč bude o tom, co a jak udělat, když období druhé mízy posedne něžné pohlaví.

Je to totiž stejný výraz pro krizi středního věku, ke kterému často patří právě poohlížení se po někom mladším v domnění, že toho se přibývající roky zaleknou a přestanou tak zběsile naskakovat.

Už se na nic nehodím

Nehodím se na nic, už jsem k ničemu a další podobné myšlenky mívají lidé, na které dolehne krize středního věku. Což může být ve velkém časovém intervalu od zhruba čtyřiceti let do šedesátky. Záleží na okolnostech. Například ženy, které měly děti později, si stárnutí nepřipouštějí tolik jako jejich vrstevnice, kterým už děti odrostly, pořídily si své vlastní rodiny a ony byly přesunuty do role babiček.

Krize středního věku

Může se projevit menším zájmem o okolí, zvýšenou únavou, častými splíny, pocity méněcennosti, žárlivostí na mladší ženy, ale také snahou zastavit čas za každou cenu. Není tedy výjimkou, že se lidé stižení touto krizí začnou chovat trochu (nebo i hodně) trapně a dělají ze sebe mlaďochy a diblice.

U žen má krize středního věku obvykle spojitost s přechodem a ubýváním hormonů, ale obdobně to mají i muži (jen jim jejich ego nedovolí o tom veřejně mluvit), u mužů se toto období nazývá andropauza.

Zajíčci a studentky

V případech, kdy si člověk najde o hodně mladšího partnera, zatím emancipace příliš nepokročila. Starší muž s mladičkou ženou může nechtěně přitahovat váš pohled – a vám naskakuje otázka, zda jde o dceru nebo ne, v každém případě to bereme jako něco samozřejmého, resp. občas se stávajícího. Pokud si ale najde mladšího partnera žena, pořád nám to nějak nesedí a hledáme důvody, které za takovým vztahem mohou být skryté.

Ideál starší ženy

Mužům v určitém období života imponují starší ženy. Jsou zkušené, přitom však stále žádoucí a vůbec v tom nemusí být zakuklený známý psychologický pojem oidipovský komplex. Bohužel je tu otázka, zda takový, byť ryzí, vztah vydrží. Žena může počít miminko jen do určitého věku a na tom může vše ztroskotat. Nebo taky ne. Mezi celebritami je hodně párů, kde je žena i o více než 10 let starší.

Pozor na románky

Láska kvete v každém věku, je zdravá fyzicky i psychicky, a tak všem zamilovaným můžeme jen pogratulovat. Nicméně nebylo by fér nezmínit i určité nástrahy. Co se zamilovanosti týče, je dobré být alespoň trochu ve střehu, zvláště pokud jde o ženy vdané. Románek s mladším partnerem může zničit dlouholetý vztah, který je funkční a vlastně skvělý, jen až se krize středního věku přežene.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další informace: speciální edice Jóga – emoce, Kondice, 2022.