Cestovat s elektromobilem je levné, ekologické a díky moderním asistenčním prvkům i méně
namáhavé. Pozor si však musíte dát na to, kde elektromobil budete nabíjet. Co vše nabíjení v zahraničí obnáší? A která z evropských zemí je k elektromobilům nejpřívětivější?

Do které země se vyplatí s elektromobilem vyrazit

Nejpřívětivější země pro elektromobilitu je bezesporu Norsko. Disponuje nejhustší sítí nabíječek na světě o hustotě 35 nabíječek na kilometr. Rovněž i cena za veřejné dobíjení elektromobilu je velmi příznivá. Elektromobil zde nabijete s průměrnou cenou okolo 2 Kč za kilowatthodinu. Kdybyste se do Norska vypravili třeba s novou Audi Q4 e-tron, tak plné dobití její 82 kWh baterie vás bude stát pouze něco kolem 164 Kč. Za tuto cenu přitom můžete ujet až 520 km. Navíc tento vůz disponuje řadou jízdních asistentů, které mohou řízení převzít za vás a vy si můžete i během jízdy odpočinout a ulevit stresu z řízení.

Vyplatí se s elektromobilem vyjet do Chorvatska?

Ještě, než sednete za volant a pustíte navigaci s destinací Rabac, je třeba trasu dopředu pečlivě naplánovat s ohledem na nabíječky. Čeká vás cesta, která je delší než 1 000 km, tudíž vás nabíjecí zastávky neminou. K naplánování trasy s ohledem na dobíjecí body slouží plánovací aplikace, například A Better Rout Planner (ABRP). Tyto aplikace dokáží přesně určit, které nabíječky jsou nejlepší pro plánovanou trasu a váš typ vozidla.

Pokud si na cestu vyberete Audi Q4 e-tron, jež disponuje baterii o vysoké kapacitě a podporuje i vysokorychlostní dobíjení, podle ABRP aplikace vás budou na cestě z Prahy čekat jen tři krátké zastávky. Dohromady byste na nich neměli strávit déle než 90 minut a součet poplatků ze všech nabití by měl činit asi 1 720 Kč. Jedná se o teoretický, hrubý propočet, nicméně je velmi blízko realitě.

Nejdůležitější věci, na které si musíte dát pozor

Při plánování trasy si udělejte menší rešerši distributorů dobíjecích míst v dané zemi. Nabíječky mají různé energetické dodavatele, a každý z nich nabízí jiný dobíjecí tarif. Výhodné je zařídit si účet u co největšího a nejlevnějšího distributora v každé zemi. Pokud potom přijedete k jejich nabíjecímu stojanu a máte v mobilu jejich aplikaci s přihlášeným účtem, dobití a zaplacení je velmi snadné a rychlé.

Jestliže přijedete ke stojanu od firmy, u které účet nemáte, nezbyde vám nic jiného, než si účet online
vyřídit a přihlásit si kreditní kartu. Tento proces nějakou dobu zabere a většinou se neobejde bez znalosti angličtiny. Samozřejmě existují i služby, které sdružují i několik distributorů do jedné platformy, například Chargemap. Počítejte však s vyšší nabíjecí cenou.

Úplně nejlepší jsou nabíječky zdarma. Nemusíte řešit nic, jen píchnete konektor do elektromobilu a nabíjení se ihned spustí. Pokud jste optimistického názoru, že cesta je samotný cíl, tak dlouhé cesty s elektromobilem jsou přímo pro vás.

Kvůli nabití elektromobilu se budete muset občas poohlédnout i po nabíječkách mimo vaši vytýčenou
trasu a sjet někam do neznáma. Na těchto místech strávíte hodinu i více, jestliže se jedná o pomalejší
typ nabíječky. Z toho důvodu myslete na umístění daného nabíjecího bodu a jeho návštěvu se snažte
využít k poznání a užitku.

Nikdy nevíte, kam vás taková nucená zajížďka zavede. Můžete nalézt krásná a zážitková místa.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.