Základy reiki položil Japonec Mikao Usui před více než devadesáti lety. Tato metoda by se dala pojmout jako druh alternativní medicíny, který pomáhá lidem harmonizovat vnitřní energie. Může tedy pomoci jak s duševními, tak s fyzickými problémy. Princip reiki není složitý. V podstatě se jedná o přikládání rukou, přes které proudí do těla toho druhého blahodárná energie. Ta si najde vždy své cestičky, jež míří nejčastěji do míst nejpotřebnějších.

Vesmírná energie a její původ

Pocítili jste někdy po dotyku jistého člověka příjemné teplo a následné mravenčení? I tak by se dala popsat vesmírná a životodárná energie, z které vychází japonské učení reiki. Je to předávání láskyplných vibrací, které vychází přímo ze srdce. Tohoto energetického proudění si málokterý člověk v dnešní uspěchané době všimne a také ne všichni jsou schopní pozitivní vibrace druhým předávat. Reiki tedy můžeme provozovat i nevědomě, a to tím, že blízkého člověka vezmeme za ruku, pohladíme ho, nebo obejmeme. Tím mu předáme jakousi pomyslnou sílu. Když však chcete s energiemi pracovat smysluplněji a cíleněji, je dobré se na metodu reiki podívat trochu z jiného pohledu a naučit se ji správně používat. Jak na to?

Reiki je cesta, která nikdy nekončí

Než začnete používat energie reiki efektivně, musíte ujít velký kus cesty. Ta by se dala definovat jako nikdy nekončící vzdělávací proces, při kterém je potřeba být plně otevřený. Existují lidé, kteří mají vrozenou schopnost předávat léčivé vibrace. To jsou ti jedinci, jejichž doteky přirozeně hřejí a je vám po nich příjemně. Pak je druhá skupina lidí, která se chce všemu od počátku naučit. Cesta těchto žáků je často mnohem složitější, ale pokud vytrvají, mohou se stát i mistry. Reiki nabízí v tomto ohledu tři stupně „zasvěcení“:
  1. První stupeň reiki: léčivé energie můžete v sobě probudit zcela samostatně. Je možné jimi harmonizovat duši i tělo druhých, či ozdravovat sám sebe. Je to jakési otevření se „vesmíru“.
  2. Druhý stupeň reiki: vyžaduje již rozsáhlejší informace a praktické zkušenosti s používáním léčivých energií. Teoretické vědomosti v této oblasti lze získat na kurzech reiki. V případě úspěšného „zasvěcení“ budete schopni posílat pozitivní vibrace potřebným i na dálku. Tento „vzdělávací“ proces může trvat řadu měsíců až roků.
  3. Třetí stupeň reiki: je nazýván jako mistrovský a je vlastní těm lidem, kteří posloupně prošli fázemi předchozími. Je spojen s významným duchovním růstem a vlastní harmonizací energií. Mistři reiki již mohou své poznatky předávat dál svým žákům (zájemcům o práci s léčivými energiemi).

Energie ovlivňující nejen člověka

Pokud byste si mysleli, že reiki dokáže působit pozitivně jen na lidi, byli byste na omylu. Primárně se předávání energií soustředí na člověka a jeho neduhy, avšak svými doteky můžeme ovlivnit i celou řadu dalších faktorů. Zvlášť senzitivně přijímají energie reiki zvířata. Léčivou sílu tak můžete poslat přes ruce i svým čtyřnohým domácím mazlíčkům. Některé zdroje dokonce uvádí, že láskyplné doteky prospějí pozitivně i rostlinám, které pěstujete doma, nebo na zahradě. Údajně tak omezíte spotřebu insekticidů a hnojiv. Zkrátka vše živé můžete svým energetickým polem ovlivňovat.

Reiki nenahradí moderní léčebné metody

Reiki dokáže nastartovat ozdravné procesy, avšak nelze jej považovat jako plnohodnotnou léčebnou terapii. Nenahradí moderní léčbu, ale může ulevit nepříjemným příznakům spojeným s nemocemi. Dokáže celkově zklidnit, zrelaxovat a ulevit ve výsledku i od některých druhů bolestí (tím omezíte spotřebu analgetik, protizánětlivých léků a podobně). A v neposlední řadě je možné díky němu posílit i vůli při odvykání jakékoliv závislosti. Reiki může provozovat každý, kdo má srdce otevřené a chce pomáhat.
Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a vychází ze svých znalostí.