Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Koho štve elektromobilita, článek si k tomu najde. Pod záplavou mnoha informací je někdy těžké odhalit lež a nerelevantní zdroje. Po sítích tak kolují nesmyslné, až bizarní informace například o tom, že elektromobily vytváří škodlivé magnetické pole.

Samozřejmě to neznamená, že všechny zprávy, které o elektromobilech hovoří ve špatném světle, jsou nepravdivé. Na druhou stranu je nespočet internetových článků a videí, které se snaží elektromobily za každou cenu pošpinit neobjektivními, nepodloženými a často vymyšlenými informacemi nebo informacemi vytrženými z kontextu. Tohle jsou pouze jedny z těch nejrozšířenějších a nejabsurdnějších.

Elektromobily znečišťují prostředí více než spalovací vozy

Nic, co vyrobil člověk, nemůže být nikdy zcela bez znečištění, tudíž i výroba a provoz elektromobilů za sebou zanechá nějakou ekologickou stopu. Nicméně, po celou dobu používání je elektromobil jasným vítězem ve srovnání s benzínovým nebo naftovým vozem, jak dokázala nedávná studie. Svět elektromobilů přijal koncept udržitelnosti a recyklace.

Nejen baterie a elektromotory, ale také panely karoserie, obložení interiéru a další komponenty jsou navrhovány a vyráběny s ohledem na pozdější recyklaci a udržitelnost. Například celá řada Volkswagen ID, včetně velmi populárního a cenově dostupného ID.3, jehož infotainment lze díky integrované umělé inteligenci ovládat hlasem.

Elektrická síť zkolabuje, pokud všichni přejdou na bateriové vozy

Dle britského energetického dodavatele National Grid je spotřeba ve Velké Británii o 16 % nižší než v roce 2002. Pokud by se každý vůz v této zemi nahradil elektromobilem, zvýšila by se poptávka po elektřině o pouhých 10 %. Jedním z důvodů, proč elektromobily razantně nezatěžují energetickou síť, je fakt, že uživatelé elektromobilů nabíjí své vozy nejčastěji přes noc z domácí sítě, kdy energetická síť není vůbec vytížená. Veřejná dobíjecí místa jsou během dne využívána méně často i kvůli vyšší ceně a času, který zde musí řidič trávit.

Elektromobily a hybridy vytváří magnetické pole, které poškozuje zdraví člověka

Jaký má na člověka vliv elektromagnetické pole, které generují vozy na elektřinu, je již dopodrobna prozkoumáno odborníky. Jedné takové studii se například věnuje Dr. Carsten Lennerz z mnichovského Kardiologického centra. Ve své práci testoval vliv elektromagnetického pole elektromobilu na pacienty s elektrickým srdečním  implantátem. Autor ve výsledku této studie konstatoval, že nenalezl žádné klinicky relevantní rušení tohoto zařízení nebo jeho poruchu při používání elektromobilu a nabíječek s vysokým výkonem.

 

Zdroj: https://hydraev.co.uk/fake-news-dispelling-myths-about-electric-vehicles/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1owLvReYm2e7oq8wPBZsrUNhTb5G1bzJoGb5KssTi9DZyh9vVVjA1-H1o_aem_X0AcMRAprEWDVuzD15xZxQ