Dříve to bylo trochu jednodušší. Měli jsme rodiče, prarodiče, praprarodiče… a generace dávno minulé. Nyní ovšem generace dostávají jména, a také určité charakteristiky, kterými se vyznačují. A těžko říct, co sociologové dělají s poměrně početnou skupinou těch, kteří se do škatulek tak úplně nevejdou.

Ano, každá generace měla vždy své klady a zápory, vyvíjela se a v mnohém vždy předčila generaci předchozí. Jenže v současné době se děti i dospělí vzájemně zařazují k té které generační skupině, rozdělují se a vzájemně vymezují, čemuž napomáhají i ekonomové a sociologové, kteří zřejmě plánují do budoucna vytvořit jakýsi multigenerační slovník či manuál.

Označení “boomeři” či “Husákovy děti” jsou ještě poměrně srozumitelná, ale pak to jde od generace Y k beta. A to jsme teprve na začátku.

Jak tedy v současnosti dělíme generace a co je charakterizuje?

Boomeři: Plody nadějných vyhlídek

Pokud je vám mezi 61 až 79 lety, pak jste označováni jako boomers (boomeři). Pojem je odvozen od baby boomu, který se téměř po celém světě odehrál v poválečných letech, tedy do půlky let šedesátých. Lidé si dítě obvykle pořizovali s úmyslem zapomenout na vše špatné.

Obecně se jedná o lidi, kteří mají hromadu zkušeností a dovedou si jich vážit. Důraz kladou na práci, zaměřují se na rodinné vztahy, cenný pro ně bývá pojem vlastenectví. Umí improvizovat, jsou manuálně zruční a mívají dobrý kulturní i historický přehled.

Z pohledu generací mladších ovšem ztrácejí schopnost reagovat na běh doby a technický pokrok, nebo o tyto novinky ani nestojí. I přesto má většina z nich kontakty na sociálních sítích, používají PC i moderní mobilní telefony.

Generace X: Husákovy děti

Generací X jsou označováni ti, kteří se narodili zhruba od roku 1968 do začátku 80 let. U nás se jí přezdívá Husákovy děti, přestože toto spojení se socialistickým politikem vehementně odmítají. Světlo světa generace X spatřila v dobách zvýšené porodnosti, která u nás nastala po zvednutí příspěvků na děti a prodloužení mateřské. X prožili dětství i dospívání ještě v období komunismu, ale většina jejich života už spadá do období po listopadu 1989.

Zvládají si udělat úsudek a postarat se o sebe – spousta z nich zažila již v dospívání situaci, kdy jejich rodiče začali po pádu totality podnikat. Jsou na vrcholu kariéry a snaží se propojovat starší a nová pokolení. Váží si práce i úspor a dovedou relativně pružně reagovat na změny a novinky.

Jako negativní znak se této generaci připisují rozházené vztahy, byla totiž první, kdy se lidé přestávali vdávat a ženit a začala vytvářet nezávislé vztahy.

Generace Y: Mileniálové

O mileniálech jste určitě už něco zaslechli. Jedná se o generaci, která se narodila cca mezi roky 1981 a 1997, někteří odborníci tuto hranici posouvají až k roku 2000. Tato generace už zažila přelom tisíciletí, označují se tedy právě jako mileniálové. U nás dostali mnoho nových příležitostí – možnosti studovat, cestovat, jít za svými sny a cíli. Velký důraz kladou na životní styl.

Bývají odvážní a nebojí se jít do rizika, svoboda pro ně znamená velmi cennou devizu. Zvládají technologie, umí vyvážit čas mezi prací, rodinou a svými koníčky a zájmy. Rodinu zakládají až v pozdějším věku.

Bývají označováni také jako generace „Já“, protože se mnohem víc, než jejich starší spoluobčané zaměřují sami na sebe. Mohou pociťovat jako velkou újmu, pokud se musí v něčem omezovat.

Generace Z: Nepřežije bez proudu

Děti narozené mezi koncem starého tisíciletí a přibližně rokem 2015 jsou jiné než jejich předchůdci. Říká se jim generace Z a pravděpodobně by ji zničilo, kdyby se náhle ocitla bez proudu a nemohla si dobít mobil. Vede si výborně s technologiemi. A protože je zvyklá cestovat s rodiči po světě, není tolik zatížena předsudky, třeba rasismem a xenofobií.

Tito lidé zvládají s přehledem multitasking a dokážou si představit, že by žili jinde, svět berou jako svůj domov.

Na druhou stranu mohou mít problémy s běžnou komunikací, dělá jim potíže rozlišovat mezi skutečností a fikcí online prostoru. Zetkařům se též přezdívá sněhové vločky, protože se mohou projevovat emoční nestabilitou a zvýšenou citlivostí.

Generace Alfa: Co bude dál?

Teď už tu máme i generaci alfa, které je deset, dvanáct a méně let. Když prý před hladové miminko položíte lahvičku s mlékem a mobil, doplazí se k telefonu. Technologie se pro tyto děti stávají středobodem vesmíru. Klasická mezilidská komunikace zřejmě dostane pěkně na frak. Alfa se nebude ohlížet do minulosti, budoucnost je také nepřitáhne, v online prostoru se funguje tady a teď.

Je na těch starších, aby alfám ukázali krásy toho, co znají oni: papírové knížky, výlety do přírody, po historických památkách a podobně. Sice vždy budete bojovat s youtubery a influencery, ale stojí to za to. Tím spíš, že se právě rodí generace beta, co bude údajně kamarádit jen s umělou inteligencí.

 

Zdroj informací: https://www.parents.com/parenting/better-parenting/style/generation-names-and-years-a-cheat-sheet-for-parents/, https://www.voanews.com/a/baby-boomers-millennials-gen-z-who-names-generations-/7581626.html