Říká se, že dobrých skutků není nikdy dost a k jejich činění stačí opravdu málo. Skutečně nemusíte být milionář, abyste poznali ten skvělý pocit poskytnutí bezděčné pomoci druhému. Mnoho lidí se mylně domnívá, že dobré skutky jsou vždy spojené s finančními dary. Ovšem není tomu tak. Šířit radost, lásku a ono dobro můžete, jakkoliv a kdykoliv. 

Všímejte si maličkostí kolem sebe a dělejte dobré skutky jen tak

Jak už to, tak bývá v dnešní hektické době, mnozí lidé jsou zahledění do svých problémů a starostí, tudíž si nevšímají toho, co se děje kolem nich. Přitom v každodenním životě máme tolik příležitostí dělat dobré skutky. Je to jen o ohleduplnosti, empatii a větší pozornosti. Co tedy můžete v každodenním bytí učinit? Třeba jednu z těchto věcí:

  • Spatříte v dáli stařenku, která se vláčí s těžkým nákupem? Pak ji nabídněte pomoc. Jestliže svolí, odneste ji tašky až k domovu a u toho si třeba příjemně povídejte. 
  • Nebuďte „slepí“ vůči nevidomým lidem. I přesto, že disponují slepeckou holí, pomozte jim přejít přechod nebo poraďte cestu. 
  • Zbyly vám doma nějaké konzervy a trvanlivé potraviny, které nespotřebujete? Odneste je do komunitních center, kde udělají radost sociálně slabším lidem. Možné je darovat suroviny i do potravinové sbírky. 
  • Pomozte například i pejskům a kočkám v útulcích. Granule, které váš čtyřnohý mazlík nespotřebuje, prostě odneste do nejbližšího místa, kde se o tato zvířata starají. 
  • Uvidíte na ulici bezdomovce, ale raději se mu vyhnete obloukem? Zkuste mu naopak koupit jídlo a dejte mu ho. Jistě ho ocení, pokud bude slušným člověkem. 

Pomáhejte nezištně i lidem ve svém blízkém okolí

Nezištná pomoc je taková, po které neočekáváte nic protiúčtem. Zkrátka ji činíte z dobré vůle. Dnešní materiálně zaměřený svět tyto parametry příliš neuznává, ovšem je jen na nás lidech, jak se věci chopíme. I ve svém blízkém okolí můžete činit dobré skutky, které vás pohladí po duši. Co třeba upéct babičce oblíbený koláč a donést ji ho jen tak pro radost? Tento tip je pouze jeden z mnoha. Projevit se jako dobráci můžete vskutku vůči komukoliv. Ostatně tím prověříte i své přátelství nebo partnerský vztah. Odvezte své milované svým autem, pokud někam neodkladně potřebují a nevyžadujte od nich nic. Pomáhejte nejen fyzicky, ale třeba i duchovně. Naslouchejte například i jejich starostem a obejměte je, když budou mít ten nejsmutnější den. I pouhá přítomnost a vcítění se do druhého je dobrým skutkem. 

Dobré skutky můžete dělat i cíleně v dárcovských centrech

Velmi bohulibým dobrým skutkem je rovněž to, když se rozhodnete pomoct lidem navrátit zdraví. Co to znamená? Můžete například darovat v dárcovských centrech krevní plazmu nebo kostní dřeň. Je jasné, že se nejedná o příliš příjemnou činnost, ale ve výsledku může někomu zachránit život, a to se počítá! Rozdávat dobro je prostě krásné. A ten pocit posléze je nenahraditelný. Zkuste to, pakliže jste odvážní a neobáváte se jehel. 

Všichni jsme jen lidé, proto bychom si měli pomáhat

Ať už se rozhodnete učinit dobrý skutek jakkoliv, je úžasné, že jste se k tomu odhodlali. Ostatně pomáhat druhým je zcela přirozené a také neuvěřitelně lidské. Utvrzuje to v jakémsi pocitu sounáležitosti. Dobré skutky neobohacují jen vás samotné duchovně, ale také ty, kteří je přijímají. Dávají totiž ohromnou naději v lepší zítřky, rozdávají radost a tvoří život veselejším. Nebuďte lhostejní ke svému okolí, všímejte si a poskytněte svou pomocnou ruku. Nikdy nevíte, kdo ji může potřebovat. Někdy stačí, když se ten, kdo pomoc potřebuje, chopí pouze konečky prstů a ucítí, že může být lépe. 

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.