Přicházející jaro jako jedna z prvních vítá právě malinká sedmikráska. Něžné bílé kvítky vykukují někdy i zpod sněhu a jakkoliv vypadá drobounce či zranitelně, nenechte se zmást. Sedmikráska je silná bylinka, která má v léčitelství své místo už od středověku. Využijte ji: posiluje přirozenou obranyschopnost a umí toho mnohem více.

Zajímavost: proč vlastně chudobka?

Rostlina se jmenuje Sedmikráska obecná (Bellis perennis), přízvisko chudobka je lidové pojmenování a jeho kořeny nalézáme v pranostice. Dříve se totiž říkalo, že pokud kvetou chudobky na jaře bohatě, přijde bídný rok s chudou úrodou. Jestli je to pravda, těžko říct, ale budeme doufat, že ne. Pohled na louky, příkopy i zahrady poseté maličkými kvítky, ten je prostě nádherný a sám osobě zlepšuje náladu.

Kde chudobku hledat a jak ji správně sbírat?

Na jaře není vůbec těžké sedmikrásku najít. Vyjděte si na procházku na louku nebo k lesu a určitě nejednu chudobkovou plantáž objevíte. Často roste kolem cest a na zahradách, a to zpravidla od února (vydrží dokonce mrazy až okolo – 15 stupňů Celsia) až do října. Pro užívání se sbírají květy. Ty odštípněte s cca 2 cm stonkem. Nikdy nevytrhávejte celou rostlinku i s listy a kořeny.

Sedmikráska a léčivé látky

Malý bílý květ je bohatý hned na několik cenných látek. Obsahuje vitamín C, vápník, hořčík a draslík. Dále také poměrně vzácné flavonoidy, hořčiny, třísloviny, inulín, cukr, silice, saponiny a organické kyseliny. Díky této kombinaci je vyhledávanou léčivkou i chuťovkou. Květy sedmikrásky totiž chutnají mírně oříškově hořce, je to mňamka, rozhodně vyzkoušejte. Až půjdete kolem sedmikrásek, prostě si sem tam jeden kvítek utrhněte a snězte.

Pro silnou imunitu, jako obklad prosti bolesti i při hubnutí

Chudobka nemá pevné místo mezi léčivkami po staletí jen tak náhodou. Její dostupnost a současně účinné složení z ní rozhodně dělají bylinu, kterou byste měli mít v domácí bylinkové lékárně. V první řadě si zapište, že se jedná o velkou pomocnici při posilování celkové obranyschopnosti organismu. Silné jsou i její protizánětlivé účinky, dokonce ve formě obkladů pomáhá při revmatismu. Po sedmikrásce také sáhněte ve chvíli, když vás trápí kašel, onemocnění průdušek nebo dokonce astma. I tady pomůže obklad a samozřejmě čaj. K dalším účinkům patří pozitivní působení na činnost jater a žlučníku. Potěší, když potřebujete zhubnout. Pravidelná konzumace sedmikrásky přispívá ke zrychlení metabolismu a podporujte přirozenou detoxikaci těla.

A jak užívat sedmikrásku?

Sedmikráskový čaj oceníte při dýchacích potížích i při posilování imunity. Příprava je triviální: 1 hrst bylinek zalijte studenou vodou a nechte minimálně přes noc louhovat, poté zahřejte a pijte po menších dávkách celý den. Čaj si můžete zpestřit chutí dalších jarních bylinek, jako jsou kopřiva, pampeliška, popenec nebo podběl. Připravíte si tak super očišťující a posilující jarní nápoj. Čaj můžete připravit i klasicky tj. zalitím horkou vodou. Tím ale ztratíte část cenných látek. Je prostě lepší si počkat. A jak vyrobit bylinný obklad? 3 hrsti květů zalijte horkou (nebo ohřejte macerát) vodou a namočte do ní látku. Poté látku vyjměte, přeložte a do vzniklé kapsy dejte bylinky. Až nyní přiložte na bolavé místo a nechte asi 15 minut působit. Obklad uleví i při menstruačních bolestech. Do zásoby si také udělejte tinkturu. Je to snadné: koukněte na návod pro výrobu tinktury a vyrobte si domácí poklad do domácí lékárny.

Chudobku také nezapomeňte dát do každého salátu. Její chuť mu dodá šmrnc. Skvělé jsou květy i jen tak na chlebu s máslem. Chcete si kvítky usušit? Natrhejte je, dejte na suché místo a počkejte, dokud nebudou suché. Nikdy je nedávejte do sušičky. Nadměrné teplo z nich „vysaje“ všechny cenné látky.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.