Pískání v uších, známé také jako tinnitus, je nepříjemný jev, se kterým se během života setká mnoho lidí. Pro někoho jde o občasný problém, jiní ho mohou vnímat neustále. Jaké jsou příčiny tinnitu a jaké možnosti léčby existují?

Možné příčiny pískání v uších

Tinnitus není nemoc sama o sobě, ale spíše symptom jiného problému. Mezi nejčastější příčiny patří:

Hlasité zvuky a poškození sluchu: Časté vystavení hlasité hudbě, práci v hlučném prostředí nebo používání sluchátek na vysokou hlasitost může poškodit drobné vláskové buňky v uchu, což vede k tinnitu.
Stres a úzkost: Psychický stav hraje velkou roli. Dlouhodobý stres a úzkost mohou tinnitus zhoršovat.
Problémy s krční páteří: Napětí v oblasti šíje, blokády nebo špatné držení těla mohou ovlivnit prokrvení uší a způsobit pískání.
Nedostatek některých vitamínů a minerálů: Nedostatek hořčíku, vitamínu B12 nebo zinku může být jedním z faktorů vedoucích k tinnitu.
Vysoký krevní tlak: Zvýšený tlak může způsobit, že vnímáme pulzující šum nebo pískání v uších.
Ušní infekce a záněty: Ucpání zvukovodu nebo infekce středního ucha mohou dočasně vyvolat tinnitus.
Vedlejší účinky léků: Některé léky, například určité druhy antibiotik, diuretik nebo antidepresiv, mohou mít tinnitus jako vedlejší účinek.

Jak se s tinnitem vypořádat?

Zbavit se pískání v uších nemusí být vždy snadné, ale existuje několik způsobů, jak ho zmírnit:

V první řadě chraňte svůj sluch a vyhněte se hlasitému hluku nebo používejte špunty do uší, pokud jste v hlučném prostředí. Relaxace a předcházení stresu mohou být také dobrou prevencí pískání či šumění v uších, a dokonce vám mohou pomoci tinnitu se zbavit. Využít můžete jógu, meditaci, dechová cvičení nebo mindfulness, které mohou pomoci snížit psychické napětí, aby se potíže nezhoršovaly.

Možná vás překvapí, že též pouhé zlepšení držení těla, pravidelné cvičení na krční páteř a správná ergonomie při práci vám mohou ulevit od pískání. A jako u většiny zdravotních potíží, důležitý je i jídelníček. Strava bohatá na hořčík, zinek a vitamín B12 může mít pozitivní vliv na sluchový aparát.
Snažte se držet pod kontrolou svůj krevní tlak. Pokud je váš tlak vysoký, je důležité dodržovat zdravý životní styl a léčit se.

Existují i speciální způsoby pomoci, jako je například audioterapie. Jde o zvukovou terapii, například šumící přístroje, které mohou pomoci maskovat tinnitus a zmírnit jeho vnímání.
Každopádně, pokud pískání přetrvává, je vhodné navštívit ORL specialistu, který provede vyšetření a doporučí další postup.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud je tinnitus spojený s náhlou ztrátou sluchu, závratěmi nebo silnou bolestí, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře. Stejně tak, pokud se pískání vyskytuje pouze v jednom uchu nebo se náhle zhorší.

Pískání v uších může být velmi nepříjemné, ale dobrou zprávou je, že v mnoha případech se dá zmírnit správnou péčí a životním stylem. Pokud vás tento problém trápí dlouhodobě, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám pomůže najít nejlepší řešení.

 

Zdroj informací: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/14164-tinnitus, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/living-with-tinnitus