Není to situace zcela ojedinělá. S postupem doby se setkáváme čím dál častěji s rodinami neúplnými, kde se o děti stará pouze matka nebo otec. Častěji však bývá onou samoživitelkou žena. V dřívějších dobách dámy neřešily tak značně problém chybějícího mužského vzoru při výchově. Byla tu totiž jakási snaha zachovat tradiční hodnoty a svatba byla určitou samozřejmostí. Hodnota manželství je tedy také poněkud na ústupu. Lidé se zkrátka bojí vázat. A o to více může docházet k odloučení od otce, při rozchodech párů. Absence mužského vzoru je dle odborníků problematická a ovlivní jak dceru, tak i syna (toho možná o něco více).
Ženský pohled na výchovu dětí
Mnoho milujících maminek, které žijí s dětmi samy, má snahu nahradit obě role rodiče. Z reálného hlediska to ale nelze. Ženy mají odlišný způsob výchovy a jsou tu pro potomky především proto, že jim nastaví své láskyplné rameno a náruč. Dokážou dítě ukonejšit. Horší je to pak s uplatňováním autority. Matky na to jdou svým vlastním způsobem a častokrát na syna nebo dceru udeří nečekaně a pod nátlakem vyžadují konkrétní činnosti. Tento přístup zpravidla nemá žádný efekt a potomek se ve výsledku jen „zablokuje“ a bude plný vzdoru. Žena samoživitelka je pak v koncích zejména psychicky. Má pocit, že nic nezvládá a dítka totálně „zvlčí“. Jak z toho ven?
Zkuste najít jiný mužský vzor, pokud otec nefunguje
Zprvu se může mamince zdát, že zvládne všechno sama a nejlépe. Vlastně je i vnitřně smířená s tím, že musí všechno udělat sama. Nakonec tedy zapomene na to, že je žena a přebírá ryze mužské úlohy. Opravuje kapající kohoutek, štípe dříví do kotle, nebo přibíjí poličky do dětského pokojíčku. A její ratolesti to vše uvidí a vezmou si příklad. Dcera může v matce shledat vzor emancipované dámy, která se musí spolehnout vždy jen sama na sebe. A syn bude zřejmě ve vztazích vyžadovat samostatnou partnerku, protože jeho máma taková je. I z těchto důvodů je důležitý muž. Aby ukázal i jiný náhled na život a vyrovnal dětské hodnoty. Pokud partner nefunguje, lze zapojit dědečka, strýčka, nebo blízkého kamaráda. Odborníci tvrdí, že je lepší alespoň nějaký (slušný) mužský vzor nežli žádný.
Odraz v životě potomků
Možná se ptáte, jak dalece může ještě ovlivnit absence mužského vzoru potomky. Následky mohou být rozsáhlé a někdy i trvalé. Zde je výčet několika možností, jak může vyústit výchova v ryze ženské domácnosti:
- Dcery vyrůstající bez otců se mohou potýkat s těmito problémy v dospělém životě: nachází si mnohem dříve sexuální partnery, nejsou schopné udržet si trvalý vztah, jsou vůči mužům značně nedůvěřivé, prosazují ženskou emancipaci.
- Synové ovlivnění absencí otce se mohou chovat následovně: trpí sníženým sebevědomím, stále hledají své místo v životě a nedokážou se usadit, trpí neschopností čelit konfliktům a tíživým životním situacím, propadají snadněji zoufalství a sebelítosti.
Matka otce nenahradí aneb jak se k tomu všemu postavit
Je opravdu složité radit maminkám samoživitelkám, jak by vlastně měly výchovu svých dětí pojmout. Žádné příručky prostě neexistují a každé malé lidské stvoření zasluhuje jiný přístup. Avšak zdravé je i po neúspěšném vztahu s biologickým otcem potomků, vynaložit snahu o další partnerství. Jiný muž může dítka přijmout velmi dobře a pakliže skutečný tatínek nejeví o dceru a syna zájem, stane se jakýmsi novým mužským vzorem v rodině. Na závěr lze tedy říct, že dámy by se neměly uzavírat před širým mužským světem, protože tento způsob chování ovlivní nejen je, ale především ratolesti. Dopřejte jim hodnotné prostředí pro jejich vývoj a stokrát se vám to vrátí. Vyrostou z nich sebevědomí a dobří lidé, kteří nebudou mít potíže v budoucích vztazích.
Autorka se tematice dlouhodobě věnuje a vychází ze svých vlastních zkušeností.
Reinisch Iveta
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.