Chůze je vlastně geniální vynález – pro člověka zcela přirozená a automatická aktivita, která není nijak zvlášť náročná, a přesto je pro nás vysoce prospěšná. S každým krokem děláme něco pro své zdraví, aniž bychom vynakládali zvýšené úsilí, a dokonce není potřeba žádné speciální vybavení kromě bot, protože chůzi používáme jako každodenní způsob přesunu. Proč bychom ji měli zařadit do našeho každodenního itineráře?

Pouhých třicet minut denně svižnější chůze může mít nedocenitelná pozitiva nejen na naše tělesné, ale i duševní zdraví. Nemusíte kvůli tomu přeorganizovat celý program, zařadit více kroků do vašeho denního plánu nemůže být jednodušší. Cestou z práce vystupte o zastávku dříve a domů dojděte pěšky, na menší nákupy vyrazte bez auta nebo se místo „gaučinku“ seberte a obejděte pár bloků, klidně bez vytčeného cíle. Ideální aktivita pro všechny, kteří neholdují sportu. A proč tedy začít chodit častěji a dál než do večerky pro rohlíky?

Pozitivní vliv na psychiku

Procházka na čerstvém vzduchu je pro všechny balzámem na duši. Během krátké chvilky si pročistíte hlavu, a navíc je to ideální způsob, jak si užívat v posledních letech často skloňovaný přítomný okamžik. Při chůzi přicházíme do kontaktu s okolní přírodou i lidmi a zapojujeme všechny smysly, takže jsme plně součástí okolního světa, jehož vnímání nám může hodně dát. Pravidelná chůze venku také snižuje úzkosti i deprese.

Úbytek váhy

Přesunem z gauče k lednici nemáte šanci zhubnout, přestože tento pohyb vykonáte třeba dvacetkrát denně, na rozdíl od třicetiminutové chůze venku. Při jejím pravidelném provozování můžete nejen zhubnout, ale i posílit nohy a hýždě a také výrazně vylepšíte a zrychlíte zažívání.

Posílení imunity

Že pohyb má velmi pozitivní vliv na naši imunitu také asi nikoho nepřekvapí, ale že je tomu tak i u chůze, možná někdo neměl ani ponětí. Procházka vás nejen krátkodobě probere, ale její účinky zaregistrujete i z dlouhodobého hlediska – respirační nemoci si na vás jen tak nepřijdou.

Prevence civilizačních chorob

Pravidelné svižné procházky provozované pětkrát týdně mají potvrzený vliv na prevenci civilizačních chorob, jako jsou srdeční a cévní onemocnění, cukrovka, alergie, nemoci pohybového aparátu, atd.

Odstranění bolesti

Chůze mimo jiné výrazně posiluje svaly na zádech, což vede k minimalizaci jejich bolestí nebo dokonce k jejich úplnému odstranění. Je však nutné správné držení těla, pokud se budete pohybovat jako Quasimodo nebo u toho nosit těžká zavazadla, nespasí vás ani desítky nachozených kilometrů denně.

Posilování mozku

V neposlední řadě dokáže pravidelná chůze dlouhodobě posilovat mozek a má pozitivní vliv i na prevenci demence. Výhod, které nám chůze poskytuje, je obrovské množství, zkuste jí tedy dát šanci a vyhnete se tak spoustě zdravotních problémů a budete se cítit mnohem lépe i psychicky.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.