Neustálé dopravní zácpy a vysoké ceny pohonných hmot komplikují dopravní situaci téměř všude a dokáží pěkně znepříjemnit den. Proto pro vás máme tři tipy na dopravní prostředky, které vám ušetří čas, peníze a pomohou i přírodě.
Klasický automobil je pro většinu z nás nejčastější dopravní prostředek, kterým každý den jedem do práce nebo na nákup. Bohužel, vysoké ceny pohonných hmot provoz osobních automobilů znepříjemňují stejně, jako neustále se rozšiřující uzávěrky silnic a dlouhé kolony. Dobrou alternativou je hromadná doprava, akorát ta také vždy nefunguje ideálně a zejména v době šířících se nemocí není zrovna nejlepší volbou. Jaké jsou další alternativy, které nás skoro zadarmo, ekologicky a rychle dopraví kam potřebujeme?
Elektrické skútry mohou nabídnout víc, než byste čekali
Díky rozvíjejícím se technologiím v oblasti elektrické osobní dopravy je již na trhu spousta modelů motorek a skútrů, které nabízejí skvělé jízdní vlastnosti, vysoký dojezd i výkon. A to vše bez toho, aniž by do ovzduší vypouštěly škodlivé látky a museli jste do nich tankovat drahé pohonné hmoty. Rovněž jsou oproti spalovacím variantám téměř bezúdržbové a jejich provozní náklady jsou minimální.
Typický e-skútr střední třídy není drahou záležitostí, a přitom vám poskytne dojezd i více než 100 km a výkon postačující na příjemnou jízdu kolem 50 km/h. Navíc při dnešních cenách energií okolo 8 Kč za kilowatthodinu, vás vyjde dobití běžné baterie skútru o těchto parametrech na cca 15 Kč.
E-skútry vyšších tříd už jedou opravdu svižně, a i přes to, že jsou elektrické, musíte disponovat adekvátním řidičákem. Dle legislativy nemusíte mít řidičák pro stroje jedoucí do 25 km/h. Do 45 km/h musíte mít oprávnění alespoň AM nebo skupinu B a cokoliv nad tuto rychlost už spadá do skupin A1 a vyšších.
Elektrické koloběžky jsou čím dál častější volbou dopravního prostředku z jasného důvodu
Elektrické koloběžky jsou stejně jako skútry i motorky výborným řešením problematiky osobní dopravy, a dokonce je i v ledasčem přebíjí. Jejich velkou výhodou je hlavně nízká hmotnost a z ní plynoucí lehká ovladatelnost a vysoká mobilita. Na některých modelech si sice nesednete a nemají žádný úložný prostor třeba pro nákup, nicméně díky jejich dobrému poměru váha/výkon dokážou s klidem jet přes 50 km/h a není problém dojezd i 100 km.
Sdílené koloběžky jsou výborné pro turisty, ale poslouží i jako „nouzovka“, když se nestíhá.
V ulicích větších měst všude po světě můžete vidět sdílené koloběžky od různých společností. Jejich použití je poměrně snadné a levné. Jen si stáhnete aplikaci dané firmy, zadáte své údaje a kreditní kartu, načtete do aplikace QR kód koloběžky, kterou si chcete půjčit a můžete vyjet. Tarify se u různých firem a měst liší, ale průměrná cena zápůjčky za 15 min jízdy vychází kolem 90 Kč.
Elektromobily nabídnou velmi levný provoz a neprodukují škodlivé látky
Předešlé varianty jsou skvělé pro jednotlivce, maximálně dvojice cestujících bez zavazadel. Elektromobily si sice neporadí s dopravní zácpou, zato jsou ale velmi výkonné a prostorné. K tomu všemu jsou taktéž bez-emisní a provoz je velmi levný. Například Volkswagen ID.5 GTX, elektrické SUV s pohonem všech kol a plný asistenčních i bezpečnostních prvků, umí jezdit za 50 Kč na 100 km, takže je oproti spalovacímu motoru až šestkrát levnější.
Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.