Obě tyto barvy jsou považovány za univerzální. Je pravda, že je můžete kombinovat s ostatními barvami téměř bez problémů, ale i zde se najdou úskalí a mýty, o kterých je dobré vědět.

Největší mýtus se týká černé barvy. Lidé věří, že sluší každému a vnímají pouze její výhody – tedy že zeštíhluje, je elegantní, praktická, nepoutá příliš pozornosti a lze ji nosit ke všemu. Málokdo si však uvědomuje i to, jak černá může škodit – přidává věk, vrásky, zviditelňuje únavu, většina lidí v ní vypadá bledě a smutně, vyvolává negativní emoce a podobně.

Ve skutečnosti je jen málo typů lidí, kterým černá opravdu sluší a je jejich top barvou. Sluší bez pochyby tzv. Sněhurkám a snědým tmavovláskám. Co dělat, máte-li v šatníku krásné černé kousky, ale typově nejste kategorie, které jsme zmínili?

Praktické rady najdete vždy, tak tady jsou:

  • Noste černou dál od obličeje. Proč? Protože všechny barvy, které nosíme v blízkosti tváře, se od ní odrážejí. To v případě nesprávně zvoleného odstínu způsobí nezdravé zabarvení pleti, kvůli kterému pak můžete vypadat mdle, bledě a nepřirozeně. Takže pokud milujete svůj černý top, stačí přidat barevné, případně vzorované sáčko, přehoz, kardigan nebo šálu či šátek, aby černá byla méně dominantní.
  • Zvolte černou se šperky. Perly, diamanty, barevné kameny zasazené ve zlatě jsou tou nejlepší volbou, která černou nádherně rozzáří a posune na úplně jinou úroveň.
  • Vybírejte černou s výstřihem anebo v průhledných formách. Ukažte pokožku ve výstřihu nebo ji nechejte vykouknout zpoza krajky. Černá se tak prosvětlí a bude působit jemněji.
  • Oblékejte si černou ve spodní části těla. Využijete tak nejlépe její zeštíhlovací efekt od pasu dolů, ale zkombinujte ji s barvami v horní části. Budete zářit!

Černá nemusí být černá aneb Jaká černá je ta vaše?

  • V případě, že máte blond vlasy se zlatavým nádechem nebo oříškově hnědé vlasy a modré nebo zelené oči, vaší černou je tmavě modrá.
  • Jestliže máte hnědé, rezavé nebo kaštanové vlasy a zelené nebo hnědé oči, vaší černou je tmavě hnědá.
  • Pokud jsou vaše vlasy popelavé blond nebo popelavé hnědé vlasy a modré nebo šedomodré oči, vaší černou je tmavě šedá, případně tmavě modrá.
  • A když máte vlasy černé, černohnědé nebo tmavě hnědé a zářivě modré, šedé nebo tmavě hnědé oči, vaší černou je klasická černá.

Jak na bílou?

Druhá univerzální barva, která stojí za pozornost, je bílá. Tato barva je spojována s čistotou, důvěrou a vyrovnaností, a to lidé vnímají jako příjemné a profesionální zároveň. V bílé působíme svěže. Navíc má i blahodárné účinky – dodává sílu a stabilizuje vědomí. Je prostě vždy dobrou volbou, bez ohledu na to, kam ji nosíte, zda do kanceláře či při slavnostních příležitostech. Není ovšem bílá jako bílá. Tato „bezbarvá“ barva má mnoho odstínů, z nichž je možné vybírat – od čiré bílé přes slonovou kost až po smetanovou či champagne.

I při nošení bílé je ovšem potřeba jisté obezřetnosti. Bílé kalhoty, sukně či šaty bývají často průhledné, navíc nejsou příliš praktické a snadno se ušpiní.

Zde jsou naše rady pro nošení bílé barvy:

  • Pod bílé oblečení noste výlučně spodní prádlo a podprsenku tělové barvy. Krajky, vzorované a bílé prádlo ponechte doma.
  • Bílá košile je evergreen. Nemusíte za ní utrácet majlant, ale musíte ji mít. A ideálně každou sezonu kupujte novou, protože bílá má tendenci žloutnout, ať už se o své oblečení staráte jakkoli pečlivě.
  • Bílým botám se vyhněte obloukem. Dlouho totiž bílé nevydrží. Navíc k bílým šatům jsou mnohem lepší volbou boty tělových, metalických nebo zářivých odstínů.
  • Parfém na sebe nanášejte před oblékáním, aby se zabránilo zabarvení oblečení. Rovněž make up aplikujte až po oblékání, aby se minimalizovalo riziko ušpinění.

Není, co dodat. Teď už neuděláte krok vedle a vždy budete vypadat bezchybně. Navíc si můžete pogratulovat k prvnímu kroku na cestě k profesionálnímu stylingu.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.