S bylinkovou kosmetikou se v poslední době roztrhl pytel. Na trhu najdete nepřeberné množství značek, které se chlubí svým čistě přírodním základem a ekologickým zpracováním. Někdy je to pravda, jindy ne. Ale pokud si zkusíte vyrobit kosmetiku sami doma, budete mít jistotu. A nejen to. Připravíte si péči přesně podle toho, co potřebujete, a navíc budete mít radost z dobře odvedené práce. Odbornice Lisa-Marie Treiber vysvětluje, jak na to.

Předpoklady pro výrobu domácí kosmetiky

V první řadě musíte mít chuť zkusit něco nového. Některé procesy samozřejmě vyžadují odbornější znalosti, ale existuje celá řada jednoduchých receptů, které jsou tu pro každého. Když se řekne „výroba kosmetiky“, mnoho lidí to odradí, protože to zní příliš složitě. Ve skutečnosti ale většinou potřebujete jen pár věcí, které běžně míváte doma.

Kde najít vhodné bylinky

Možná si na zahrádce nebo v truhlících za oknem pěstujete vlastní bylinky. Ale v současné době už není problém zajít na některý z farmářských trhů, kde zakoupíte bylinky čerstvé, a pravděpodobně skutečně chemicky neošetřené. Také se můžete po některých druzích rostlin podívat během vycházky či cíleného výletu za sběrem bylinek.

Na co dát pozor, pokud sami sbíráte léčivé rostliny

Pokud se rozhodnete bylinky sbírat, dělejte to pečlivě, pozorně a s rozumem. Určitě začněte rostlinami, které jednoznačně poznáte. Jedlé a užitečné bylinky mají totiž velmi často své jedovaté dvojníky. Obecně platí, že rostliny, které lze konzumovat, jsou zpravidla také prospěšné pro pokožku, a tedy i vhodné pro výrobu kosmetiky.

Jak postupovat při zpracování rostlin

Květy a okvětní lístky rozprostřete nejlépe na balicí papír a nechte asi 2 týdny schnout na slunném, respektive teplém místě. Papír byste měli každý den vyměnit, aby se zabránilo vzniku plísní. Některé bylinky, jako je například rozmarýn, oregano nebo šalvěj, můžete svázat do malých trsů, a ty pak zavěsit hlavou dolů kamkoliv na suché a světlé místo. Neměly by ale být vystaveny přímému slunci.

Zaměřeno na šalvěj

Od kamarádky jsem dostala recept na šalvějovou zubní pastu, kterou si zvládnete vyrobit i jako úplní začátečníci. Šalvěj patří k těm nejlepším bylinkám, které působí skvěle i při zevním užití, pro krásu a zdraví. Tato bylinka snižuje produkci potu, a proto se často používá v deodorantech a pro přípravu koupelí nohou. Šalvěj se také hojně využívá jako účinná složka právě v ústních vodách a zubních pastách, protože osvěžuje dech, ale hlavně působí jako prevence proti problémům s dásněmi.

Šalvějová zubní pasta

Nejprve bude nutné vyrobit si šalvějový olej. Do zubní pasty ho sice přidáte jen minimum, ale nebojte se, že zbytek oleje nespotřebujete. Naopak, hodí se pro mnoho dalších příležitostí.

Na výrobu oleje budete potřebovat:

  • 20 g šalvěje
  • 250 ml kvalitního bio oleje (nejlépe olivového nebo slunečnicového)

Lístky bylinek natrhejte na maličké kousky, aby se lépe uvolňovaly účinné látky. Následně je zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenici s macerátem dejte zahřát do vodní lázně asi na 20 až 30 minut. Po vyjmutí nechte bylinky ve sklenici louhovat na tmavém místě ještě po dobu zhruba 2 až 3 týdnů. Na závěr vše přefiltrujte přes jemný bavlněný hadřík do čisté sklenice a máte hotovo.

Na výrobu zubní pasty budete potřebovat:

  • 3 polévkové lžíce kokosového oleje
  • 3 lžičky xylitolu (přírodní sladidlo s antibakteriálním působením)
  • 1 lžičku jedlé sody
  • 1 až 2 kapky šalvějového oleje
  • 2 lžičky kurkumy

Kokosový olej nechte na teplém místě, aby získal tekutou konzistenci. Poté přidejte xylitol, jedlou sodu a šalvějový olej, který skvěle působí proti zánětům. Vše dobře zamíchejte a dolaďte tak, aby měl výsledný produkt konzistenci pasty. Pokud chcete zároveň své zuby krásně vybělit, přidejte kurkumový prášek. Směs uchovávejte v dobře uzavřené nádobce, tak vám pasta vydrží přibližně 2 týdny.

Léčivé rostliny jsou fascinující a možnosti, jak s nimi pracovat, téměř neomezené. Výroba kosmetických produktů z bylinek se může stát vaším novým koníčkem. Zkuste a sami uvidíte.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.