Léčivé byliny byly a stále ještě jsou velmi žádané. Kořeny znalostí moudrých bab kořenářek, které měly v plátěných pytlíčcích směsi bylin na všechno, by se daly hledat již ve středověku. Ovšem v té době se o těchto ženách hovořilo i jako o čarodějnicích. Přitom léčily ostatní výhradně díky darům přírody a předávaly si z generace na generaci poznatky o prospěšnosti léčivých bylin. Moderní doba pak nehledá v bylinách čarovnou moc, ale hledá principy jejich léčivé síly a může je samozřejmě i pojmenovat a definovat. Lidé se tak navracejí k přírodě, protože jí věří. Bylinkové čaje nejen proti nachlazení a horečce se tak staly oblíbené stejně jako mnohé jiné bylinné směsi, tinktury i koupele. A k pěstování bylin se pak uchýlilo rovněž nemalé procento vyznavačů přírodního zdraví.

Přímé využití bylin

Fytoterapie je v podstatě praktické využití bylin, dokonce ji lze využít i jako hlavní léčbu u chorob s mírným průběhem, což je například již zmíněný čaj proti nachlazení a podobně. Fytoterapie rovněž dokáže alespoň zmírnit, ulevit bolestem a byliny lze užívat i jako prevenci. Samozřejmě, že ne všechny jsou vhodné k dlouhodobému užívání a ne všechny jsou také pro všechny vhodné. Byliny se používají v nízkých dávkách, proto se ojediněle nebo spíše zcela výjimečně objevují nežádoucí účinky. Je třeba ale i k užívání bylin přistupovat zodpovědně.

Co víme o léčivkách

Asi každý ví, že léčivá rostlina obsahuje látky užitečné pro člověka, mají rovněž určitý účinek na lidský organismus a dovedou ulevit i od bolesti nebo některé neduhy dokonce vyléčit. Obsah živin v léčivých rostlinách ovšem závisí na mnoha faktorech. Léčivá síla bylinek se získává ze složení půdy, přicházející vlhkosti a oxidu uhličitého. Zmínit je třeba i fakt podnebí a klimatické podmínky, které, jak víme, nejsou všude stejné.

Jak vyzrát nad zdravotními obtížemi bez chemie

Urologické potíže trápí poměrně hodně lidí. Může se použít více jak 1 litr urologického čaje, který musí být připraven tak, aby nebyl nechutný. Nejčastěji jsou používány byliny močopudné. Patří sem zejména březový list, nať přesličky, petrželová nať, kopřiva, nať průtržníku lysého. K dezinfekci močových cest lze použít listy a plody brusinky, borůvky i hrušky, list medvědice, nať vřesu a lichořeřišnice. S urologickými potížemi mohou souviset i ženské obtíže. „Ženské byliny“ tlumí například menstruační bolesti, křeče i potíže v období klimateria. Měsíček je hormonální bylinka s hojivým účinkem, květ hluchavky tlumí bolesti, šalvěj, kontryhel i třezalka je vhodná pro ženy v období menopauzy. Kontryhelové a řebříčkové koupele jsou vhodné například i při nechtěném výtoku, který dokáže ženy hodně potrápit.

A co na imunitu? Práce imunitního systému ovlivňuje životně důležitou činnost celého organismu. Určitě vede třapatka nachová, což je nenápadná jemně fialová květina podobná kopretině. Dále pak heřmánek, ženšen, šípek, měsíček a mnoho dalších.

Zkrátka bylinky jsou nejen obyčejnou trávou na louce nebo ozdobou zahrádek. Je třeba ale vědět, jak dobře je využít.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.