Opakuje se to každý měsíc. A zdá se, že je to čím dál horší. Na jednu stranu se ženy děsí menopauzy, ale v tomto směru je to vysvobození. O tom žádná.

Na mušce

Závidět se nemá. Je to nehezký poklesek. A dnešní doba velí, abychom závist pojali jako možnost zlepšit sebe samotné, zapracovat na životě a vyšvihnout se na špici. Přes všechny rady a doporučení tu ale jedna skupina těch, kterým můžeme nepokrytě závidět, stále je. Ženy bez bolestivé menstruace. Bez křečí, silného krvácení, bolestí hlavy, mžitek, nechutenství, podrážděnosti, pnutí v podbřišku, nadýmání, na pohmat citlivých vaječníků a tak dále. Ten seznam nemá konec. Je to plejáda bolístek a nepříjemností, které se žen drží několik dní v měsíci. Boj se odehrává na mnoha frontách – od masáží po speciální cviky, klidový režim a po kapičkách dávkovaný drmek, ale zlepšení se na obzoru ne a ne objevit.

Ženy se mohou stavět na hlavu a nic nepomáhá. Dva dny před ohlášenou menstruací začnou cítit první příznaky, jako je bolest v bedrech, a následující čas stráví v předklonu a nehezkou grimasou v obličeji. Existuje vůbec nějaký způsob, který alespoň částečně uleví od potíží? Spíš ne, ale vyzkoušet se musí. Až se totiž budou s rukama v bok šourat po místnosti, budou zoufale odškrtávat ze seznamu, co už mají za sebou a co je třeba naordinovat příští měsíc. Těžko si tuto bolest představit. A není divu, že pokusy nemají konce.

Známé i neznámé

Zabrousíte na internet nebo se poptáte žen kolem sebe. Hned se na vás sesype balíček rad a tipů. A většinou je první na řadě ta nejrozporuplnější – antikoncepce. Usměrní cyklus a hormony tělu dávkuje v přesně navážených porcích. Organismus ani nemá možnost krůčku stranou. Jako by nad sebou měl bič. Otázkou zůstává, je-li takový režim z dlouhodobého hlediska zdravý. Co stav kůže, nevolnosti, váhové výkyvy, nezájem v posteli, migrény a potíže při početí? Drobné tabletky jsou možná řešení, ale parazitují na jiných aspektech života. Není divu, že ženy pátrají dál.

  • Byliny: Většina žen sází na léčivý trojlístek, heřmánek, mateřídoušku a kontryhel. Jde o byliny, které od bolestí uleví, stačí je popíjet několikrát denně po celou dobu menstruace. Kombinace s dalšími rostlinami se nevyplácí, ne se všemi se tyto druhy totiž snesou. Pokud ale hledáte něco silnějšího, drmek je sázkou na jistotu. Jeho chuť je sice na pováženou, ale funguje.
  • Masáže: Pozice, kdy ležíte na břiše, je pochopitelně mimo, tlak by bolesti jen zhoršil. Zaměřte se právě na břicho a jemně ho masírujte (ve směru hodinových ručiček), zkuste hru prstů, kroužení, střídání teplot. Pozor ale na to, že teplo podporuje proudění krve, a to může při menstruaci zvýšit bolest.
  • Cvičení: Zapomeňte na sixpack a posilování, během menstruace si naordinujte jen jednoduché protahování a delší strečink, kdy nezatížíte břicho, ale dojde k jeho jemné stimulaci. Ideální jsou jednoduché pozice z jógy nebo pilates. Nic se nemá přehánět, ale pohyb pomůže.
  • Hluboké dýchání: Je to absurdní, ale spousta lidí neumí správně dýchat. Nadzvedávání hrudníku je špatně. Zkuste to – nosem, břichem, zády, nechte vzduch proudit do rukou a zad. Chcete to velké soustředění, ale uleví se vám. A brzy odezní i úporné bolesti zad.
  • Sebeuspokojování: Většina žen se během menstruace tomuto tématu vyhýbá a do postele uléhá jen proto, aby se schoulila do klubíčka a ty chmurné dny zaspala. Studie ale prokázaly, že pravidelná masturbace během „jahodových dní“ zmírní bolesti až o polovinu a z dlouhodobého hlediska, kdy se ženy k těmto praktikám uchylují pravidelně, prudce klesá intenzita křečí. Je to možná trošku svérázný způsob a v začátku se budete muset přemlouvat, ale vidina úlevy za to stojí.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.