Nevhodně volená strava, konzumace alkoholu, kouření nebo znečištěné prostředí. Faktorů, které mohou vést ke vzniku oxidačního stresu, je mnoho. Pod pojmem oxidační stres se ukrývá nerovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty v těle. Tato nerovnováha může poškodit naše buňky a přispět k rozvoji různých onemocnění.

Některé bylinky mají přirozenou schopnost podporovat regeneraci těla a pomáhat mu bojovat proti nepříznivým účinkům volných radikálů. Jejich pravidelným užíváním je možné předejít vzniku oxidačního stresu nebo zmírnit jeho účinky.

Bylinky obsahují velké množství antioxidantů

Na ochraně buněk před poškozením volnými radikály se významně podílí antioxidanty, které najdeme nejen v ovoci a zelenině, ale také v bylinkách. Mezi oblíbené druhy patří:

  1. Šalvěj: Obsahuje silné antioxidanty, které podporují zdraví mozku a snižují záněty v těle.
  2. Petržel: Je bohatá na vitamín C a flavonoidy, které chrání buňky před oxidačním stresem a podporují zdraví srdce.
  3. Rozmarýn: Nachází se v něm látky, které pomáhají detoxikovat tělo a snižují riziko vzniku chronických onemocnění.
  4. Bazalka: Najdeme v ní esenciální oleje, které podporují trávení a snižují záněty v těle. Navíc obsažené antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Bylinky bojují proti oxidačnímu stresu svými antioxidačním vlastnostmi. Účinně tak pomáhají neutralizovat volné radikály a chránit buňky před jejich škodlivými účinky.

Minimalizujte riziko oxidačního stresu tím, že bylinky zařadíte do své každodenní stravy, ať už formou vařených jídel, salátů nebo smoothie. Stejně tak si můžete připravit čaj z čerstvých či sušených bylinek nebo limonádu.

Dosáhněte zregenerovaného těla

Regenerace těla je pro udržení zdraví a vitality zásadní. Boj s oxidačním stresem a péče o tělo pomocí bylinek může vést k obnově a regeneraci poškozených buněk. Pravidelná konzumace bylinek spolu s vyváženou stravou a aktivním životním stylem pomáhá udržet tělo ve fyzické i psychické pohodě a minimalizovat riziko onemocnění spojených s oxidačním stresem.

Kromě konzumace mohou být bylinky využity i ve formě bylinné aromaterapie. Stres snižuje například levandule, máta nebo eukalyptus. Přidejte si několik kapek esenciálního oleje do difuzéru a umístěte jej ideálně do pracovny, obývacího pokoje nebo ložnice.

 

ZDROJE INSPIRACE: https://www.healthline.com/health/oxidative-stress, https://chopra.com/blogs/nutrition-recipes/how-to-fight-oxidative-stress-with-plant-foods