Ásana neboli „tělesné cvičení“ je pojem, který se váže výhradně k jógové praxi. Každá z pozic, ásán, má hluboký význam a působí nejen na určité svalové skupiny, ale i na orgány v našem těle. A nejde jen o zaujetí pozice na fyzické úrovni, ale i na té vědomé a současně i energetické. Platí, že kam jde mysl, tam jde energie.
Ásana znamená sezení
Původně prý praxe jógy, konkrétně ásan, nebyla prováděna tak, jak ji známe dnes, ale pouze v meditačních sezeních. Postupem doby, jak docházelo k jednostrannému zatížení těla, se rozvinul systém pozic, tělesných cvičení a očistných technik s cílem, aby praktikující jogín co nejsnáze dokázal praktikovat další stupně jógy a dosáhl jejího cíle.
Ásana se definuje jako pevná a současně uvolněná pozice těla, kterou jogín dokáže držet po delší dobu a praktikuje v ní vědomý dech.
Jde tedy o polohu těla, která je pevná (a posiluje svaly), současně je však pohodlná a uvolněná. Z vlastní zkušenosti vím, že když začínáte cvičit jógu, nepotřebujete mít nabušené svaly, dá se vyjít i z „ničeho“, základní začátečnické pozice sílu nevyžadují. Jak ale budete ve cvičení pokračovat, zjistíte, že zvládáte i silově náročnější pozice. A začnete je vyhledávat a vychutnávat si práci svého těla.
Různé typy ásan a jak na nás působí
Členění ásan může být rozdílné, podle toho, na co se chcete zaměřit, pro naše účely je nejvhodnější použít ty, které se řídí směrem pohybu.
1) Předklonové
Ovlivňují parasympatikus, tedy jsou zklidňující, tlumivé. (Parasympatický nervový systém řídí imunitní funkce, trávení, regeneraci či budování tkání. Většinou je nejvíce aktivní v noci, v průběhu spánku. Zajišťuje útlum mnoha funkcí – podílí se na zpomalení srdeční činnosti, trávení a celkově tlumí tělesné i psychické pochody.)
2) Záklonové
Ovlivňují sympatikus, jsou aktivizující. (Sympatický nervový systém je zodpovědný za okamžité reakce. Například při hrozícím nebezpečí sympatický nervový systém nabudí tělo a mobilizuje zásoby energie, ale současně také zpomaluje mnohé tělesné procesy. Jeho úkolem je připravit tělo na boj nebo útěk. Při stresu a při silných emocích se aktivuje stejně tak, jako když jste v ohrožení fyzicky.)
3) Torzní
Pozice, kdy jde páteř do zkrutu. Velmi pomáhají rozhýbat tělo, a hlavně páteř.
4) Úklonové
Pozice, kdy jde tělo nebo jeho část do úklonu. Například jakékoliv ohýbání páteře směrem do stran, kdy působíme na páteř v boční rovině.
5) Rovnovážné
Pozice, ve kterých prohlubujeme koncentraci a podporujeme rovnováhu.
6) Obrácené
Všechny pozice, kdy se ohýbáme směrem dozadu, obvykle je hlava níž než jiné části těla. Ovšem, o těchto pozicích je známo, že skutečně omlazují organizmus.
Obrácené polohy ale určitě neprovádějte v době menstruace či při problémech se srdcem. Je potřeba mít na paměti, že je v nich srdce výš než hlava, což může způsobit zdravotní nepříjemnosti.
Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: Šárka Simonidesová: Jóga pro holky ze Západu. Brno, Albatros Media a.s., 2022.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.