Anděl je mytická nadpřirozená duchovní bytost, která by měla být podřízena Bohu či bohům a sloužit jako posel mezi lidmi a bohy. V původním hebrejském významu byl anděl prostě „posel“. V pozdním židovství – a jeho prostřednictvím i v křesťanství – se pak tento pojem přetvořil v pojem bytosti duchovního řádu, která slouží jako prostředník mezi Bohem a člověkem. Toliko historie.

Anděl je také symbol nevinnosti a ochránce. Křížky a andílci všech typů a provedení jsou velmi oblíbení a jsou přítomní prakticky všude. Mají nám dodávat odvahu a sebevědomí, nedovolují sejít z cesty a bdí nad námi. Jednou z možností jsou Andělské obrazy od Ivany Novákové, která nám poskytla krátký rozhovor.

Jak jste se dostala k tématice Andělských obrazů?

Jmenuji se Ivana Nováková a jsem narozena ve znamení Ryb v ascendentu Lva. Mám tedy v povaze vodu i oheň. Voda je citlivost a empatie,oheň temperament. Od dětství jsem vnímala energie a přemýšlela nad tím, co je nekonečno, kam pokračuje Vesmír, proč se věci dějí tak jak se dějí a věřila jsem, že není možné aby konec byl koncem v pravém smyslu slova.
Četla jsem knihy duchovního rázu a hledala jsem odpovědi na své otázky a došla k názoru, že vše je o našem vnímání a síle myšlenky a odpovědi nám přichází v podobě naší intuice.
Intuice-hlas uvnitř nás, hlas kterým k nám promlouvá náš Anděl strážný. Někdo ji poslouchá více,někdo méně,ale má ji každý člověk – každá živá bytost a je pouze na každém jak moc s ní bude komunikovat a tím i se svým Andělem:-)
Anděl
Anděl, Foto Ivana Nováková 

Proč zrovna obrazy a malba na plátno? To není úplně jednoduchá technika.

Jsem teplomilný člověk a nemám ráda zimu. V mých očích se vše zpomaluje, zastavuje a já potřebuji být stále v pohybu (lví ascendent 🙂 ), něco tvořit, nejlépe něco společného s krásou :-). Barvy, plátno a Andílci byla jasná volba ke které mě přivedlo právě zimní období.
Nejde to ale tak, že si řeknu:dnes namaluji obraz, musí mi přijít myšlenka a tím i představa o tom jak by obraz měl vypadat. Vím předem jestli bude Andílek ve tmavých či světlých barvách. Jakou bude mít energii a poselství. Není to jen postava s křídly na plátně,je to ochánce pro předem danou situaci.
Stalo se mi několikrát,že jsem si sedla k malířskému stojanu,vzala paletu do ruky a zůstala sedět s pohledem do prázna. Anděl nepřišel 🙂 pak je zase den kdy mě Andílek vytáhne z postele a já musím jít malovat ihned – alespoň skicu.
U malování pak zapomínám na čas a barvy mám i na obličeji 🙂
Anděl, Foto Ivana Nováková

Podoba i barevnost Vašich andělů je velmi široká. Jsou Vaše obrazy opravdu těmi ochránci nebo si je lidé kupují jako dekoraci?

Většina z nás má své amulety, talismany, různé věci, které jsme dostali od milovaných lidí a věříme, že nám přinesou štěstí-že nás ochrání. Mé obrazy jsou také takovým talismanem-ocháncem a zdrojem energie,která má posílit a třeba i pomoci najít novou cetu. Vše je jen o víře a víra v Anděla nebo v kamínek od někoho milovaného je vlastně stejná 🙂
Mnoho lidí se staví do pozice, že na duchovno a Anděly nevěří, ale každý z nás se v těžkých chvílích k Andělům obrací o pomoc či radu. Jak to tedy je :-)? na to si musí každý odpovědět sám 🙂

Vy jistě svého ochránce máte a má i výtvarné nadání. Co pro Vás malování obrazů znamená?

Malování je krásná věc, ztvárňujete štětcem a barvou svou představu a vytváříte něco, co dělá radost a to je přece krásné 🙂
Vůně barev a terpentýnu, bělost plátna než uděláte první tah štětcem – chvíle kdy začínáte něco tvořit, něco, co třeba potěší něčí duši, srdce a mysl.
Vždy říkám, že Andílek si vás musí vybrat sám.Zavolá na vás a mezi všemi ostatními řekne JÁ jsem ten pravý pro Tebe. Je dobré si prohlédnout všechny obrázky a jen vnímat, o tom pravém vám řekne vaše intuice – Andělka sama :-).
Více informací o tvorbě Ivany Novákové a prohlédnout si její tvorbu můžete ZDE