Jaro je překrásné roční období. Vše pučí, kvete a my máme radost z té barevné krásy kolem nás. Bohužel ale lidé trpící alergiemi možná kroutí hlavou a přejí si, aby opět vše odkvetlo a pročistil se vzduch od všech těch pylových částeček. Slzení očí, kýchání a věčně ucpaný nos není příliš příjemná záležitost. Ovšem, než se rozhodnete vzít lékárnu útokem, zkuste se ponořit do přírodní lékárničky a vybrat něco, co vám může pomoci či alespoň ulevit.

Zkuste tu nepříjemnou rýmu zastavit

Achillovou patou nepříjemné alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému člověka na cizorodé látky – alergeny. Imunitní systém není schopen rozlišit nebezpečné podněty, čímž se v těle nesprávně aktivují protilátky zvané imunoglobulin E. Šílené je, že se taková alergie může rozvinout kdykoli během života a většinou může souviset se změněnou imunitou. Často se pak také stává, že lidé nemají alergii pouze na jeden alergen, ale mohou reagovat na více alergenů.

Při pylové alergii, která začíná již na jaře, vás může pěkně potrápit alergická rýma. Její projevy jsou jasné – kýchání, svědění v nose, červené oči, ucpané dutiny či vodnatá rýma. Velmi účinná na tyto příznaky je tinktura z pupenů černého rybízu.

Podrážděné sliznice

Bohužel s jarem to nekončí. Taková nepříjemná alergie vás může potkat nejen na jaře, ale i v létě, kdy se vyskytují pyly trávy. Na podzim zase poletují pyly z vysokého plevele. Lze tedy říci, že od jara do konce podzimu mohou alergici trpět. A jak jistě víte, smrkání a dráždění nosní sliznici namáhá, a proto je důležité ji poskytnout zvlhčení. Ideální je hypertonická mořská voda a zvýšení příjmu tekutin. Obyčejná voda, ale i pýr a lopuch, jsou skvělými pomocníky při alergiích. Opět lze koupit tinktury nebo kapky. Vždy ale vybírejte čisté produkty bez příměsí umělých látek.

I oči si zaslouží péči

Oči nejsou výjimkou a trpí stejně jako nosní sliznice. Spojivky jsou podrážděné, oči zarudlé a svědí. Ulevit od těchto příznaků mohou bylinné výluhy, které si dopřejete vnitřně, ale i jako obklad. Dokonale poslouží světlík lékařský, a to jak na pití, tak i na obklad. Dokonce může posloužit i jako kapky do očí. Dále můžete použít obklad z odvaru řepíku lékařského, který je také protizánětlivý. A co na neustálé bolesti hlavy? Zkuste tinkturu z kopretiny řimbaby.

Nezapomínejte otužovat svou obranyschopnost. Jezte dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, ale i libového masa a nezapomínejte ani na ryby a jejich kouzelné omega-3 mastné kyseliny. Naopak se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám.

Problematikou se dlouhodobě zabývám a při tvorbě článku jsem čerpala ze svých znalostí a zkušeností.