Ájurvéda je kompletní indická nauka o správném fungování lidského těla i mysli. Zabývá se všemi složkami každodenního života, od stravy přes meditaci až po vědomý přístup k životu. Včetně sportu. Dnes se proto podíváme jak přistupovat k fyzickým aktivitám podle ájurvédy.

Historie sportu z pohledu ájurvédy

Ájurvéda, zabývající se celkovým životním stylem člověka, nabízí řadu osvědčených postupů na udržení fyzického i psychického zdraví. Posvátné védské spisy popsaly již před více než 4 tisíci lety lidskou bytost jako komplexní systém těla, duše, mysli a vitální energie.

V době, kdy byly spisy sepsány, byli lidé podle dobových zápisků výrazně zaměřeni na fyzickou zdatnost. Nešlo ani tak primárně o sílu jako spíše o celkové zdraví těla a především jeho funkčnost ve spojení s mentální hygienou a celkovým vnitřním naladěním. To vše se střídalo s dobou, která byla naopak zaměřena více na nitro a meditace.

Dnešní přístup ke sportu

Antický pojem Kalokagathia popisuje přesvědčení, že krása a ctnost stojí při sobě. K tomu se vrací i současná společnost. Stejně jako jiná témata, i sport je dnes, dá se říci, moderní. Ať už se jedná o fitness nebo jógu. S tím souvisí i meditace nebo strava. Společnost se dostává z nezájmu v postupném výkyvu na opačnou stranu, tedy nadměrný zájem, aby se následně ustálila ve svém středu. Podle ájurvédy by mělo být fyzické cvičení vždy doplněno o dechové a další meditační praktiky.

Cvičení zlepšuje psychický stav, takže zvyšuje imunitu, pomáhá rozproudit vnitřní energii a krevní oběh. Ten se stará o zásobování tkáně a orgánů kyslíkem a živinami. Je podporou i lymfatickému systému, takže se tělo lépe zbavuje odpadních látek. Cvičení nám navíc pomáhá získat nadhled nad myšlenkami a vrátit se k cítění sebe sama. Otevírá nás intuici.

Volba podle dóšické konstituce

Podle ájurvédy lze zvolit vhodnou formu sportu podle dóšické konstituce, tedy naší životní energie, kterou je váta, kapha a pitta dóša. Každý z nás se rodí s individuálním poměrem, který předjímá naši psychosomatiku.

  • Váta dóša – vzduch a oheň
  • Kapha dóša – voda a země
  • Pitta dóša – voda a oheň

Sport podle váta

Lidé s touto převládající energií ocení klid, slunce a teplo. Jejich přirozenost je spíše lehká, energická a chladná, takže je osloví pravidelné masáže a aromaterapie. Dobře jim udělá spíše lehké cvičení na pravidelné bázi než jednorázové namáhavé aktivity. Vhodná je nenáročná turistika nebo jóga.

Sport podle kapha

Zemská energie unese i náročnější sporty. Vhodný je vytrvalostní běh nebo i posilování. Větší výdej energie není na škodu. I tak je vhodné doplnit jógu, tai-či nebo jiný relaxační pohyb, který vyváží celkové naladění do klidu.

Sport podle pitta

Lidem s touto převažující energií sednou kolektivní sporty. Vše od basketbalu až po hokej. Jejich soutěživost si bude užívat každé utkání, ale zároveň budou týmovými hráči. Vhodná je kombinace s klidnějšími aktivitami, které vyváží jejich oheň.

Autorka článku čerpala z vlastních poznatků a zkušeností.