Zlost, strach, štěstí, smutek, překvapení a hnus – 6 základních emocí a jejich odstíny. Všichni je známe, podle nich přemýšlíme, jednáme, cítíme. Jenže! I my je můžeme zpětně ovlivňovat. A hodně toho zmůže i jógová praxe. Podívejme se na typologii lidí, a hned v příštím článku si řekneme, jak své pocity a myšlenky vědomě řídit.

Přehlídka nemocí z emocí a léčba ásanami

Obecně platí, že žádná emoce není špatná, každá má svůj význam. Například smutek, který je často spojený se ztrátou, je jakési volání o pomoc. Vzbuzuje empatické reakce okolí a může nás motivovat k významné změně v životě. Problém s emocemi nastává tehdy, když jsou příliš intenzivní, často se opakují nebo trvají dlouho. Emoce mají také velký vliv na naše celkové duševní i fyzické zdraví. Důsledkem dlouhodobých a silných negativních emocí mohou být změny v imunitním systému, které se následně projevují jako psychosomatická onemocnění.

Ale představa, že rozložíte jógamatku a v tu chvíli je z vás mistr zenu s prázdnou nezatíženou hlavou a dokonalou duševní harmonií, je přeci jen mimo realitu. Při józe se toho odehrává mnoho. V běžném životě nezřídka fungujeme na autopilota – věci děláme mechanicky, nevnímáme probíhající skutečnosti ani sami sebe. Například jedete známou cestou autem a vlastně nevíte, jak jste se dostali do cíle.

Smyslem jógové praxe není se „vypnout“, ale naopak nasvítit reflektor na sebe, k tomu, co se právě odehrává. Naučit se vnímat myšlenky, emoce, tělesné reakce i navazující chování a porozumět jejich vzájemným souvislostem. Když totiž člověk pochopí sám sebe, může lépe rozumět ostatním a světu okolo.

Co zažíváme a co potřebujeme zpracovat

Nejen při józe zažíváme schémata, podle nichž se chováme, myslíme a cítíme. Jsou to psychické módy, které vám možná škodí, možná je už nechcete, ale vždy si je uvědomujte – protože je můžete změnit!

ZRANĚNÉ DÍTĚ

Projevuje se pocity bezradnosti, sebelítosti až bezmoci. Člověk je bojácný, raději se izoluje. Na lekci jógy volí místo spíše vzadu a v rohu. Doprovází jej myšlenky: to nezvládnu, je to moc těžké, stejně to nemá cenu. V běžném životě se člověk cítí neschopný naplnit své potřeby a staví se do role oběti.

Pokud jsme v nastavení zraněného a bezmocného dítěte a někdo se k vám začne chovat jako kritizující rodič, bude tedy nevyžádaně radit, můžeme se velmi rychle překlopit do módu rozhněvaného dítěte.

ROZHNĚVANÉ DÍTĚ

Je impulzivní, vzteklé, vztahovačné a jedná nepřiměřeně situaci. Cítí hlavně zlost. Při józe jsou tito lidé také naštvaní a frustrovaní, když jim věci nejdou tak, jak by si představovali. Velmi snadno se dostává do pozice zraněného dítěte a rozbrečí se.

SPONTÁNNÍ DÍTĚ

Je charakteristické svou schopností nadhledu, humorem, uměním odstupu od problému a reálného náhledu na něj. Při józe si takoví lidé umí udělat legraci sami ze sebe i z věcí, které jim třeba úplně nejdou – a i v životě se rádi smějí. Někdy ovšem mohou být považováni za nedospělé, nedisciplinované a příliš lehkovážné.

KRITIZUJÍCÍ RODIČ

To je mód, v němž trestáme sami sebe, trestáme své zraněné nebo rozhněvané dítě za jeho potřeby nebo chyby. Objevují se pocity nedostatečnosti, viny, selhání. Při józe se neustále s někým srovnávají tak, aby zjistili, že jsou opravdu nemožní. Kritizující rodič chce mít v životě vše perfektní. Což není možné. Je možné dělat věci dost dobře, ale ne dokonale. Takové nastavení způsobuje stres a napětí v těle.

LASKAVÝ RODIČ

Jedná se o stav, kdy se člověk má rád a neklade na sebe přehnané nároky. Je laskavý i ke svému tělu a při józe se nevrhá do pokročilých pozic jen proto, aby uspokojil ego. S pokorou chápe čas, který je nutný ke změnám a rozvoji. Umí se pochválit za drobné úspěchy.

HYPERKOMPENZÁTOR

Je pilný a snaživý. Oproti zraněnému dítěti při jógových lekcích zaujímá místo v prvních řadách. A pozice dře silou stejně jako dechové techniky nebo meditace, musí prostě podat maximální výkon. Neumí vypnout a relaxace je pro něj utrpením. Je výkonnostně naladěný, snaživý a soutěživý. Takovým schématem si kompenzuje emočně bolestivé vzorce. Podprahově je pro něj typické bolestivé emoční schéma: „Jsem v jádru slabý, a ne dost dobrý. Abych se nemusel vystavovat pocitům nedostatečnosti a druzí mě přijímali, musím se projevovat jako silný a schopný.“

ODTAŽITÝ OBRÁNCE

Hraje si na flegmatika. Vyhýbá se emočně palčivým schématům, své problémy polyká a potlačuje své potřeby a pocity. Takoví lidé používají jógu (či sport obecně) jako únik před sebou samými, před realitou. Tedy přesně opačně, než jaký je její smysl. Utahají tělo, aby už neměli sílu ani myslet nebo něco cítit. Poté ale zažívají pocity prázdna a nudy. Duch je dokonale umrtven.

ZDRAVÝ DOSPĚLÝ

Ano, to je ten ideální stav, kdy v sobě jedinec kumuluje kvality emoční zralosti a harmonie. Cesta k tomuto stavu bývá dlouhá, někdy podpořená i terapiemi, ale ne nemožná.

Našli jste se? A budete pracovat na změně? Je to jen na vás a nepovinné!

 

Zdroj informací: Kondice – samostatný speciál: Jóga, emoce. 2021.